- Húsvéti háttérképek HD letöltés
- Google Play Áruház (Play Store) 9.6.11 letöltés
- Milyen láncfűrészt válassz? A Megatool válaszol
- Instagram 40.0.0 (magyar) letöltés
- Bosch AHS 45-16 magyar nyelvű használati útmutató
- A Nagy Duett 6. évad 2018.04.15. adás online produkciói
- Milyen fűnyírót válassz? A Megatool válaszol
- Végzetes telefontöltés
- Facebook 164.0 letöltés
- YouTube 13.12.60 (magyar) letöltés
Robotemancipáció - Politikai stratégiák és a science fiction
Robotemancipáció - Politikai stratégiák és a science fiction
A robotok és a mesterséges intelligencia hétköznapivá válása szakemberek szerint a fejlődés ígéretével együtt rengeteg aggodalmat is felvet. A pesszimisták szerint egyenesen ez lesz az emberiség utolsó találmánya. Valóban ilyen drámai lenne a helyzet?
Erre a kérdésre kereste a választ a Be Smart Klub szervezésében Tóth Csaba politológus (ELTE, Republikon Intézet–stratégiai igazgató) a Robotok és politika a science fiction tükrében című előadásában.
Kiindulópontja az volt, hogy a mérnökök – végezzenek bármilyen fantasztikus feltalálói tevékenységet – sokszor nincsenek tisztában találmányuk társadalomra gyakorolt hatásaival. Vegyük például a gőzgépet, amely saját korában komoly innovációs teljesítmény volt, ezzel együtt rengeteg embert tett munkanélkülivé.
A robotok – negyedik ipari forradalomként is emlegetett – megjelenésével kapcsolatban két fő kérdés foglalkoztatja a társadalmat. Az első: veszélyt jelent-e ez az emberi életre? A második pedig egzisztenciális jellegű, azaz lesz-e munkánk a jövőben.
Ami az utóbbit illeti, Tóth szerint a robotforradalom jelentősen át fogja alakítani a munkaerőpiacot: minden automatizálható munkafolyamat helyettesíthető lesz gépekkel. A kreativitást, etikai döntést igénylő munkát végzőket nehezebb lesz helyettesíteni.
Ahhoz, hogy az első kérdés kapcsán – azaz, hogy milyen irányba megy majd az emberiség, tudunk-e olyan politikai rendszert létrehozni, amelyben emberek és intelligens gépek együtt élnek – az előadó a sci-fik világát...